Rady a tipyRady a tipy

Svet epilácie môže byť veľmi rozsiahly a mätúci, preto sme pre vás pripravili niekoľko rád a tipov, ktoré vám pomôžu sa v ňom lepšie zorientovať.


Ako vybrať správny vosk alebo cukrovú pastu?

Dôležitým kritériom je typ chĺpkov, na ktorý chcete produkt použiť. Niektoré druhy epilačných prípravkov sú určené pre tvrdé a krátke chĺpky, iné pre jemné a tenké chĺpky. Pre lepšiu orientáciu sme preto naše produkty už rovno roztriedili do zodpovedajúcich kategórií.


Aké produkty použiť na citlivé časti tela?

Pokožka tváre je oveľa citlivejšia ako na iných častiach tela. Preto by sa na jej epiláciu mali používať iba produkty priamo na to určené. Pokiaľ použijete klasické vosky alebo cukrové pasty, môže dôjsť k výraznému začervenaniu a podráždeniu pokožky, alebo dokonca k vzniku vyrážok, či k ďalším poškodeniam pokožky. Epilácia bude tiež oveľa bolestivejšia.

Pre citlivé oblasti tela ako sú slabiny, podpazušie a pod., je vhodnejšie použitie cukrovej pasty alebo vosku pre stredne tvrdé chĺpky. U každého produktu preto nájdete popis, či je vhodný pre citlivejšie partie. Každá pokožka je však odlišná, je tak lepšie každý produkt najskôr vyskúšať na malom kúsku kože, než budete pokračovať ďalej.


Ako sa pripraviť na epiláciu?

Dva dni pred epiláciou sa odporúča odstrániť odumreté kožné bunky jemným peelingom. Pre jednoduchšiu a rýchlejšiu epiláciu je potom dobré nechať chĺpky dorásť na dĺžku cca pol centimetra. Pokiaľ by boli chĺpky príliš krátke, mohli by mať epilačné produkty problém sa na ne správne prichytiť a nemusí sa podariť ich odstrániť všetky. Pokiaľ však budú chĺpky naopak príliš dlhé, budú za ne produkty ťahať a epilácia môže byť zbytočne bolestivá.

Produkty na epiláciu sa nanášajú na čerstvo umytú a osušenú pokožku. Ideálne je využiť špeciálne predepilačné produkty, ktoré pokožku odmastia, zbavia ju zvyšných kozmetických produktov a pomôžu chĺpky nadvihnúť.


Ako sa starať o pokožku po epilácii?

Tesne po epilácii je vhodné použiť špeciálne poepilačné produkty, ktoré odstránia prípadné zvyšky vosku či cukrovej pasty a zároveň pokožku upokoja a hydratujú. Aspoň dva dni po epilácii sa vyhnite používaniu peelingov a ďalších produktov narušujúcich pokožku a nevystavujte epilované časti pokožky priamemu slnku. Odpočívajte a necvičte, nech nevystavujete pokožku zbytočnej námahe. Noste aj voľnejšie oblečenie.


Bude moja pokožka po epilácii úplne hladká?

Správne vykonaná epilácia odstráni všetky chĺpky aj s korienkom, a tak bude pokožka naozaj hladká. Nedeste sa však, pokiaľ už niekoľko dní po epilácii objavíte nové chĺpky. Epilácia odstráni iba už existujúce chĺpky, avšak vzhľadom na ich životný cyklus sa môžu čoskoro objaviť nové chĺpky. Preto je nutné epiláciu po niekoľkých dňoch až týždňoch opakovať, aby sa odstránili aj chĺpky, ktoré v dobe predchádzajúcej epilácie neboli ešte dostatočne vyrastené. Životný cyklus chĺpkov je u každého individuálny a je tak nutné prispôsobiť častosť epilácie každému na mieru.


Na čo si dať pozor

Jedným z veľkých strašiakov epilácia horúcim voskom môže byť teplota vosku. Avšak pokiaľ sú dodržané správne postupy, k popáleniu pokožky nedôjde. Pred aplikáciou na pokožku je tak vhodné vyskúšať teplotu vosku na malej časti zápästia a až potom prípadne aplikovať vosk na epilované miesto.

Niektoré začínajúce kozmetičky sa môžu vydesiť pri pohľade na dobu potrebnú na ohriatie vosku. Aby došlo k úplnému roztopeniu perličiek vosku na správnu teplotu na použitie, môže byť niekedy nutné počkať aj niekoľko desiatok minút. S tým by mala každá kozmetička pri plánovaní svojho pracovného rozvrhu počítať a pripraviť si tak vosk s dostatočným predstihom.

Pri všetkých epilačných produktoch vždy dodržiavajte pokyny dané výrobcom. Ideálna teplota pre aplikáciu každého produktu sa totiž môže značne líšiť. Pred, počas aj po epilácii dodržujte všetky hygienické a bezpečnostné zásady, používajte jednorazové rukavice a pravidelne dezinfikujte všetky pomôcky a prístroje.