Průvodce voskySprievodca voskami Mix Epil

Epilácia môže byť pre niekoho oproti „klasickému“ holeniu žiletkou veľkým strašiakom. Ponuka produktov na epiláciu je navyše taká široká, že môže byť zložité sa v nej vyznať a vybrať si ten správny produkt práve pre vás. Preto sme pripravili základné informácie o spôsoboch epilácie a rozdiely medzi nimi.


Epilačné vosky

Epilačných voskov je celý rad, avšak niektoré vlastnosti majú všetky spoločné. Vosky sa musia pred použitím rozohriať na určitú teplotu v špeciálnych prístrojoch. Táto teplota sa líši podľa konkrétneho vosku, ale pohybuje sa medzi 35-50 °C. Vosky sa nanášajú na pokožku najčastejšie drevenými špachtľami, a to proti smeru rastu chĺpkov. Potom sa na nanesený vosk pritisne špeciálny papier či textília a prúžok vosku sa strhne opäť proti smeru rastu chĺpkov. Niektoré vosky sú pripravené na rozohriatie v špeciálnych aplikátoroch a ďalšie je možné používať aj bez papiera či textílie. Dôležité je však pred aplikáciou na pokožku vždy vyskúšať teplotu vosku, aby nedošlo k popáleniu.

Výhodou epilácie voskom je, že je možné epilovať väčšie plochy pokožky naraz a účinok je dlhodobejšie, než pri ostatných metódach. Nevýhodou môže byť mierne vyššia bolestivosť a že chĺpky sa väčšinou musia nechať dorásť do väčšej dĺžky.

Výber vosku na epiláciu je nutné prispôsobiť miestu na tele, kde chceme epiláciu vykonávať, hrúbke a dĺžke chĺpkov a citlivosti pokožky.


Cukrové pasty

Používanie cukrových pást je čím ďalej populárnejšie. Tým, že sa chĺpky trhajú v smere rastu je epilácia menej bolestivá a pasta sa tak dá využiť aj na citlivejšiu pokožku alebo na citlivejšie partie. Chĺpky tiež vďaka tomu nezarastajú. Väčšinou sa nepoužívajú žiadne ďalšie papiere či textílie a cukrovými pastami je možné trhať aj veľmi jemné a krátke chĺpky. Nevýhodou môže byť vyššia časová náročnosť epilácie, pretože chĺpky sa vytrhávajú po malých oblastiach.

Cukrovú pastu je nutné predhriať v špeciálnych prístrojoch na potrebnú teplotu. Tá sa môže u jednotlivých cukrových pást líšiť a je tak nutné sa riadiť pokynmi výrobcu. Potom sa prstami v rukavici naberie požadované množstvo cukrovej pasty a utvorí sa z nej gulička. Tou sa potom prechádza proti smeru rastu chĺpkov a v smere rastu sa rýchlymi ťahmi chĺpky vytrhávajú.

Cukrové pasty majú prírodné zloženie, a tak nedráždia pokožku. Dajú sa tiež z pokožky ľahko odstrániť umytím vodou.


Starostlivosť o pokožku

Pred samotnou epiláciou je vhodné použiť špeciálne predepilačné prípravky, ktoré pokožku dokonale odmastia, odstránia prípadné zvyšky telových krémov a ďalšej kozmetiky a nadvihujú chĺpky pre jednoduchšie priľnutie voskov a cukrových pást. Predepilačná kozmetika tiež znižuje podráždenie pokožky počas epilácie.

Po epilácii je dôležité použiť správne poepilačné kozmetické produkty, ktoré pokožku upokoja, obmedzia jej začervenanie, hydratujú ju a odstránia zvyšky predepilačnej kozmetiky či vosku a pasty.